• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Filtre kağıtları hangi kodda?

A

Anonim (1483)

Otomotiv filtlerinin kağıtları tehlikeli atık mıdır? Filtrenin kendisini değil ama sadece kağıt kısmını soruyorum. Yoksa tehlikesiz atık olarak kağıt karton gibi gönderilebilir mi?

Otomotiv filtresi derken hangisini kastediyorsunuz? Yağ, Hava, Yakıt? Eğer tehlikeli bir madde (yağ vs.) temas etmemişse tehlikesiz olarak verebilirsiniz. Filtrenin durumuna bağlı olarak değerlendirme değişebilir. Çıkacak kağıt miktarını da göz önünde bulundurarak tehlikeli atık olarak göndermeniz sağlıklı olabilir.

@Tarık Erdem Tarık bey öncelikle cevap için teşekkürler. Yağ ve yakıt filtrelerindeki kağıdın tehlikeli olduğuna eminim. Doğru söylüyorsunuz belirtmeliydim ben hava filtreleri için soruyordum aslında. Tehlikeli atık olarak gönderilecekse kırmızı atık kutularında biriktirmek ve 15 02 02 kodu ile göndermek uygun mudur sizce?

Eğer oluşan atık hava filtresi miktarınız tonaj olarak yüksek ve çıkan kağıt atıkları geri dönüşüm firmaları tarafından ücret ile alınabiliyor ise tehlikesiz atık olarak göndermek adına analiz yaptırabilirsiniz. Tehlikesiz çıkarsa satarsınız. Ama tonajı düşük ise tehlike atık olarak (150202) göndermeniz daha uygun olabilir.